Przygotowanie golonki to długi proces. Nie wystarczy jej tylko wrzucić do piekarnika i upiec. Aby golonka była miękka i odchodziła od kości należy ją najpierw ugotować. W tym poście dowiecie się co należy zrobić aby golonka wyszła idealna.
Składniki do pierwszego etapu:
- 2 golonki (może być mniej lub więcej)
- cebula
- 4 ząbki czosnku
- liść laurowy
- ziele angielskie
- pieprz
- sól
- woda
Przygotowanie:
Golonki myjemy, jeżeli są nie dokładnie oczyszczone i zostały na nich włoski należy je opalić. Przekładamy do garnka i dokładamy cebulę przekrojoną na 4 części, obrane ząbki czosnku, liści laurowy, kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu.
Golonki zalewamy taką ilością wody, która je przykryje. Woda musi być mocno posolona, przed dolaniem do mięsa najlepiej jej spróbować. Garnek przykrywamy i wstawiamy na dobę do lodówki.
Po tym czasie wyjmujemy mięso i przyprawy z garnka, a wodę wylewamy. Garnek z czystą posoloną wodą stawiamy na ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Wkładamy mięso i przyprawy, a następnie gotujemy ok. 2 godzin. Małe golonki gotujemy 1,5 godziny a duże nawet 2,5 godziny.
Uwagi:
- Tak przygotowane golonki możemy upiec lub udusić w sosie.
- Ten moment będzie idealny aby mięso zamrozić. Warto przygotować więcej golonek i po prostu kiedy mamy na nie ochotę to upiec.
- Z wywaru po gotowaniu możecie zrobić zupy. Najlepiej zalewajkę, grochówkę czy inne zupy z dodatkiem mięsa.
Składniki do pieczenia golonki:
- 2 golonki
- butelka dobrej jakości jasnego piwa
- cebula
- 3-4 duże ziemniaki
- warzywa np. marchewka, papryka (opcjonalnie)
- majeranek
- miód
- pieprz i sól
- vegeta
Przygotowanie:
Do brytfanny wlewamy piwo i wkładamy golonki, doprawiamy solą i pieprzem. Cebulę obieramy i kroimy w plastry, dokładamy do mięsa. Pieczemy w 180 ºC przez godzinę. Po tym czasie do mięsa dokładamy obrane ziemniaki i inne warzywa. Wszystko posypujemy łyżeczką majeranku, a warzywa doprawiamy vegetą.
Skórkę golonek smarujemy miodem, robimy tak trzy razy w czasie następnej godziny pieczenia. Skórka będzie miała ładny rumiany kolor a warzywa będą miękkie. Golonki podajemy z podsmażoną kapustą albo sałatką :)
Uwagi:
- Jeśli zobaczycie, że zostało zbyt mało płynu, możecie dolać wody w czasie pieczenia.
- Jeśli nie zjecie całego mięsa, możecie dodać je do zupy lub do tortilli.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz