sobota, 26 marca 2016

Puszysty serniczek waniliowy

W poszukiwaniu przepisu na puszysty sernik przeszukałam cały internet i książki. Byłam pewna, że musi być to przepis, gdzie do masy serowej dodaje się ubite białka. Po przeczytaniu kilku przepisów postanowiłam połączyć kilka pomysłów. Połączyłam przepis na puszysty sernik ze starej gazetki dla Pań i przepis na klasyczny sernik wiedeński. Wyszedł z tego bardzo smaczny, wilgotny, puszysty sernik waniliowy.

Cukier waniliowy możecie zrobić sami, wkładając laskę wanilii do słoiczka i zasypując drobnym cukrem. Takim słoiczkiem warto raz na jakiś czas poruszać i po jakimś czasie cukier nabierze pięknego aromatu. Cukier waniliowy możecie też oczywiście kupić w sklepie :)


Składniki:
  • 500 g twarogu na sernik
  • 120 g masła
  • 120 g cukru pudru
  • 20 g drobnego cukru waniliowego
  • 5 jajek (średnich, M)
  • kopiata łyżka mąki pszennej
  • spora szczypta soli
  • opcjonalnie łyżeczka ekstraktu z wanilii na rumie
Przygotowanie:

Oddzielamy żółtka od białek. Białka przekładamy do czystej, suchej miski. Podczas oddzielania pilnujemy aby do białek nie dostało się żółtko, inaczej piana się nie ubije. 

Żółtka łączymy z cukrem oraz esencją waniliową – mieszamy łyżeczką lub widelcem.

W dużej misce umieszczamy miękkie masło i ucieramy mikserem na puszystą masę. Zajmie nam to ok. 4 minuty w zależności od tego, jakiego masła używamy i w jakiej było temperaturze. Do puszystego masła dodajemy stopniowo żółtka z cukrem. Następnie stopniowo dodajemy twaróg oraz mąkę.

W dużej misce ubijamy na sztywno białka wraz z szczyptą soli. Ubitą pianę łączymy partiami z masą serową przy pomocy silikonowej szpatułki. Masę przelewamy do wysmarowanej masłem okrągłej i wysokiej formy (średnica 22 cm).

Piekarnik nagrzewamy do 180 °C bez termoobiegu. Na najniższym poziomie ustawiamy naczynie z wrzącą wodą. Sernik wstawiamy do piekarnika na poziom niżej od środkowego. Pieczemy przez godzinę. Góra sernika szybko się rumieni, po 30 minutach sernik obracam jeśli jedna strona przypieka się szybciej. Jeśli sernik będzie się rumienił zbyt mocno to przykrywamy górę folią aluminiową. Jeśli już otwieramy piekarnik to należy pamiętać aby nie trzaskać drzwiczkami bo sernik może opaść. 

Po godzinie wyłączamy piekarnik, zostawiamy w nim sernik na 10 minut, następnie uchylamy drzwiczki, zostawiamy sernik na 20 minut. Po tym czasie sernik wyciągamy z piekarnika. Kiedy sernik całkiem ostygnie możemy wyjąc go z formy. 

Posypujemy cukrem pudrem i zajadamy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz